Malá toaleta – veľký problém so zariaďovaním? Nemusí to tak byť!

Toaleta obvykle nebýva veľkou miestnosťou, no napriek tomu sa dá zariadiť vkusne a prakticky zároveň. Vedeli ste, že jej malé rozmery môžu byť práve jej veľkou výhodou? Môžete totiž použiť kvalitnejšie materiály a dizajnové prvky, ktoré okamžite upútajú pozornosť. Máme pre vás niekoľko tipov a trikov, ako na to!

Malá toaleta – veľký problém so zariaďovaním? Nemusí to tak byť!
(zdroj: unsplash.com)

Dodržali ste predpísané rozmery?

Pri zariaďovaní akejkoľvek miestnosti sú centimetre dôležité, keďže ovplyvňujú jej pohodlné a bezpečné používanie. Pri toalete dokonca existujú normy, ktoré musíte dodržať – napríklad medzi prednou časťou WC misy alebo umývadla a akoukoľvek inou prekážkou musí zostať priestor najmenej 51 cm (odborníci odporúčajú až 76 cm). Minimálna veľkosť miestnosti pre funkčnú toaletu predstavuje 130 x 70 cm, aby sa sem vmestila aj WC misa, aj umývadlo. V ideálnom prípade by mala mať rozmery 140 x 80 cm. Dvere sa z bezpečnostných dôvodov majú otvárať smerom von, čím zároveň samozrejme ušetríte predovšetkým priestor vnútri. Ak do toalety umývadlo nepotrebujete, pretože sa nachádza priamo vedľa kúpeľne, ušetríte ďalší priestor.

Vyskúšajte svetelný pás

Malá toaleta si žiada vhodne zvolené zariaďovacie prvky. Vo všeobecnosti závesné typy zaberajú menej miesta, než klasické WC misy. K priestrannejšiemu dojmu prispieva i to, že vidíte podlahu a veľkou výhodou pre domáce panie navyše je aj to, že sa v miestnosti ľahšie upratuje. Existujú však aj misy s menšími rozmermi alebo rohové typy, s ktorými ušetríte ešte viac priestoru. Celkový dojem dokáže okrem nábytku pokaziť aj nevhodne zvolené osvetlenie. Týka sa to samozrejme aj toalety. Prirodzené svetlo je najvhodnejšie, no pravdou je, že väčšina týchto miestností okno nemá. Okrem centrálneho svietidla vám preto odporúčame svetelným pásom zvýrazniť zrkadlo, nástennú skrinku alebo priestor okolo WC misy.

Zápach môže pokaziť celý dojem

Aj na malej toalete potrebujete uskladniť rôzne potrebné veci. Okrem zásob toaletného papiera to môžu byť rôzne čistiace prostriedky. Najlepšie je, keď sú poruke a nemusíte ich prenášať, keď idete upratovať, preto môžete skrinku umiestniť na stenu alebo tesne nad stropom, kde je množstvo nevyužitého priestoru. Police môžete osadiť nad WC misou, najmä, ak máte závesný typ s podomietkovým splachovačom. Účel toalety je jasný, v žiadnom prípade teda nemôžete dovoliť, aby miestnosť zapáchala. Absencia okna neznamená, že ju nedokážete vyvetrať náhradným spôsobom – napríklad kvalitný ventilátor napojený na osvetlenie spoľahlivo urobí svoju prácu. K sviežej vôni vám dopomôžu aj osviežovače vzduchu alebo difuzéry. Nezabúdajte však na to, že toaleta má byť nielen praktická, ale aj pekná. Nie je potrebné olepiť celé steny obkladom, ak chcete, aby pôsobila príjemne. Pri malej miestnosti to ani nie je vhodné. Radšej ju vymaľujte svetlými farbami, aby ste ju opticky nafúkli. Nie je to však podmienka – dizajnovo pekný výsledok docielite i s tmavšími odtieňmi, nebojte sa použiť tapetu.