Viete, na čo všetko môžete použiť klinčeky? Toto ste možno nevedeli!

Vôňa vareného vína či punču by nebola dokonalá bez jednej nenápadnej ingrediencie – klinčekov. Práve v čase zimy sa táto korenina stáva nepostrádateľnou súčasťou takmer každého horúceho nápoja či jedla. Klinček má však omnoho viac možností využitia – vedeli ste, že má priam zázračné účinky na zdravie?

Viete, na čo všetko môžete použiť klinčeky? Toto ste možno nevedeli!
(zdroj: unsplash.com)

Namiesto injekcie u zubára?

Klinček má v prvom rade antiseptické a znecitlivujúce účinky, ktoré sa dajú využiť najmä v zubnom lekárstve, lebo klinček utlmí citlivosť zubného nervu. Zároveň pôsobí v ústnej dutine aj proti baktériám a je vhodnou prevenciou pred paradentózou. Z klinčekov sa vyrába aj éterický klinčekový olej. Ten je vhodný pre aromaterapiu, pridáva sa do mastí aj kozmetiky, lieči priedušky a dýchacie cesty, podporuje činnosť srdca, upokojuje žalúdok, posilňuje pečeň, pôsobí ako antidepresívum. A to stále nie je všetko! Pri užívaní klinčeka však treba dbať na to, aby sa neužíval vo veľkých dávkach a dlhodobo.

Prírodná pleťová voda

Hoci zubár vám asi namiesto injekcie nepichne pri ťahaní zuba klinček, môžete si klinčekom pomôcť pri boľavých zuboch, konkrétne obkladom. Máte dve možnosti: buď 3 klinčeky zalejete vriacou vodou v hrnčeku, necháte vylúhovať 15 minút, potom precedíte, vychladíte a do vychladnutého nálevu namáčate tampóny, ktoré vkladáte do úst k boľavému zubu. Druhou možnosťou je, že použijete klinčekový éterický olej, kedy len kvapku tohto oleja nakvapkáte do pohára studenej vody a opäť ponoríte tampón a priložíte na boľavé zuby. Máte nečistú, mastnú, zmiešanú alebo aknóznu pleť? Vyrobte si klinčekovú pleťovú vodu. Ako základ môžete použiť asi 100 ml ružovej vody, do ktorej nakvapkáte 4 kvapky éterického klinčekového oleja a 4 kvapky éterického levanduľového oleja. Premiešajte a prelejte do fľaštičky s rozprašovačom. Pleťovú vodu môžete používať ráno a večer na vopred očistenú pleť. Na peknej pleti vyzerá všetko krajšie – aj každý šperk či kúsok oblečenia. Na jeho nákup určite využite náš Answear zľavový kód.

Deťom klinčeky nedávajte

Okrem pleťovej vody si z klinčekov môžete vyrobiť aj masť. Takáto masť je vhodná napríklad na reumatické bolesti. Stačí si kúpiť čistú kozmetickú vazelínu a klinčekový éterický olej, z ktorého do vazelíny pridáte niekoľko kvapiek. Stačí iba premiešať a masť následne nanášať na postihnuté miesta. Klinčeky a výrobky z nich však neodporúčame dávať deťom, ani pacientom s hemofíliou. Nemali by sa totiž používať pri krvácavých stavoch alebo dva týždne pred operáciou. Ak však netrpíte hemofíliou alebo nie ste pred operáciou, pokojne výrobky s klinčekmi používajte – kúpiť si ich môžete aj online a vďaka online zľavovým kódom aj lacnejšie. Zabudnúť nesmieme ani na to najklasickejšie využitie klinčeka, a to v kuchyni. Pridávať ich môžete do ryže, ovsenej kaše, čaju a, samozrejme, aj spomínaného vareného vína a iných horúcich alkoholických nápojov. Ak k nadšencom varenia nepatríte, tak si jednoducho niečo s klinčekmi objednajte a využite pri tom náš Wolt promo kód.