Sezóna melónov je tu – ako správne vybrať ten zrelý?

Aké by to bolo leto bez šťavnatého, čerstvého a sladkého melónu! Asi každému z nás sa už stalo, že si s veľkou chuťou kúpil nejaký v obchode a keď ho nakrojil, bol nedozretý. Je totiž ťažké vybrať si ten správny, ak nevidíme do jeho vnútra. V nasledujúcom článku vám poradíme, ako na to!

Sezóna melónov je tu – ako správne vybrať ten zrelý?
(zdroj: unsplash.com)

Je žltá škvrna dostatočne veľká?

Prvé, čo by ste pri vyberaní melóna mali urobiť, je skontrolovať jeho stonku. Ak je suchá, nažltnutá alebo hnedej farby, tak melón prirodzene dozrel na poli. Ak stonku nemá, na tomto mieste by mala byť šupka tvrdá a suchá. Ak chce pestovateľ urýchliť dozrievanie melónov, otočí ich o 360 stupňov vpravo. Tým obmedzí prísun živín a vlahy a melón začne dozrievať rýchlejšie. Keď si všimnete, že stonka na melóne je prekrútená, tak je to kvôli tomuto triku. Ďalšiu vec, ktorú urobte pred jeho kúpou je, že ho chytíte do rúk a potlačíte ho na opačnej strane, než je stonka. Ak je v tejto časti mäkký, pravdepodobne je už dlho odtrhnutý a je starý. Všimli ste si, že na každom melóne je žltá škvrna? Je to miesto, na ktorom melón ležal počas dozrievania. Ak je žltá škvrna malá alebo na melóne vôbec nie je, je vysoká šanca, že melón je nezrelý. Vyberajte si tie, ktoré majú túto škvrnu čo najtmavšiu.

Šupka musí byť matná

Melóny sú tvorené najmä z vody. Zrelý melón obsahuje zhruba 90 % vody. Melón si vezmite do ruky, poťažkajte a ak je na svoj objem ľahký, potom je s veľkou pravdepodobnosťou vnútri suchý. Vyberte si ten najťažší, samozrejme, s ohľadom na jeho objem. Je potrebné si všímať aj farbu povrchu melónu. Ak je šupka melónu tmavozelená a matná, tak je zrelý a pripravený na konzumáciu. Lesklé melóny sú zvyčajne nezrelé alebo natreté voskom. Správne melóny by mali mať pravidelný oválny alebo okrúhly tvar. Hľadajte silný a symetrický melón bez prasklín, jamiek alebo mäkkých častí na kôre, vtedy je správne dozretý. K nezrovnalostiam môže dôjsť pri pestovaní melónu kvôli nedostatku vody alebo nadmernému slnečnému žiareniu.

Viete, čo je to lykopén?

Určite ste už videli mnoho ľudí klopkať po kôre melónu. Ak si myslíte, že ide iba o mýtus, mýlite sa. Klopkanie skutočne funguje. Tajomstvo je totiž v analýze zvuku – klopanie na nezrelých melónoch má hlbší tón, než pri zrelých melónoch. Pri zrelých melónoch by ste mali počuť zvučný zvonivý zvuk. Na záver ešte v krátkosti niečo o výhodách konzumácie melónu. Okrem vody obsahuje aj kombináciu vitamínov, antioxidantov, aminokyselín a vlákniny. Za zmienku určite stojí obsah vitamínu A, B6 a C. Obsahuje vysoké hladiny lykopénu (tie môžu byť dokonca vyššie ako pri paradajkách) a skromnejšie hladiny draslíka, vápnika, horčíka a kyseliny listovej. Lykopén je rastlinná látka s červeným pigmentom, prirodzene sa vyskytujúca v ovocí a zelenine. V tele vyvoláva okamžité reakcie prospešné pre zdravé látkové výmeny. Ak chcete maximalizovať príjem lykopénu, vyberajte vždy najzrelší (najviac červený) melón. Aj tu platí, že čím zrelší melón, tým vyšší obsah lykopénu. Super faktom je, že neobsahuje žiadny tuk a v 100 gramoch je len 20 kalórií. Vysoký podiel vody a nízky obsah kalórií sú tie vlastnosti, ktoré ženská časť populácie spája najmä s diétami a detoxom.