Možno vás to prekvapí, no pot sám o sebe zvlášť nezapácha, respektíve nemá špecifickejší nepríjemný zápach. Je tvorený hlavne vodou, potom obsahuje rôzne soli a ešte niekoľko ďalších látok. Príčinou nepríjemného zápachu sú hlavne baktérie, ktoré sa v podpazuší bežne zdržiavajú. Poctivo dodržiavate hygienu a napriek tomu sa vám zdá, že to nestačí? Tu sú naše tipy, ako sa popasovať s letom v podpazuší!
Kedy antiperspirant a kedy dezodorant
Používate antiperspirant, no stále vás trápi zapáchajúci pot? V prvom rade sa skúste pozrieť na to, či ho máte vhodne zvolený a či ho používate správne. Pri výbere je najskôr dôležité sa uistiť, že volíme antiperspirant, a nie dezodorant. Aký je v nich rozdiel? Antiperspirant bojuje proti vylučovaniu potu, ktorý by baktérie rozkladali a spôsobovali zápach. Dezodorant slúži na potlačenie telesného zápachu a množenia baktérií, neeliminuje potenie. Ak vás trápi zvýšené potenie a následný pach v podpazuší, je vhodnejšie a účinnejšie voliť práve antiperspirant a správne ho používať. Odborníci ho odporúčajú aplikovať na čistú pokožku na noc. Prečo? Potné žľazy sú počas noci menej aktívne, teda sa menej potíme, vďaka čomu sa účinné zložky z prípravku ľahšie dostanú do pokožky a majú dostatok času na to, aby začali správne fungovať. Ani následná ranná sprcha nezníži účinok aplikovaného antiperspirantu. Ak však antiperspirant aplikujeme tesne pred fyzickou aktivitou, je pravdepodobné, že prípravok z veľkej časti odplaví pot.
Môže to byť aj vedľajší účinok liekov
Na intenzitu a charakter zápachu potu môže mať prekvapivo vplyv napríklad aj naša strava. Asi nie je veľkým prekvapením, že na zápach ľudského potu môže negatívne vplývať nadmerná konzumácia cesnaku, cibule, brokolice, karfiolu, kapusty a kelu. Niekedy viac zapácha aj pot osôb, ktoré vo zvýšenej miere konzumujú červené mäso a tiež pikantné pokrmy. Na vine tiež môže byť karí korenie alebo rasca a rovnako aj nadbytok alkoholu a kofeínu. Začali ste užívať nejaké nové lieky na predpis a máte pocit, že sa intenzívnejšie potíte alebo váš pot aj viac zapácha? Môže ísť práve o vedľajší účinok daných liekov. Medzi lieky, ktoré môžu mať takýto nežiaduci efekt, radíme napríklad niektoré antidepresíva (tricyklické antidepresíva) a lieky proti úzkosti, niektoré liečivá na terapiu Alzheimerovej choroby a demencie a tiež niektoré silnejšie lieky proti bolesti na predpis. Možné vedľajšie účinky liekov možno skontrolovať v príbalovom letáčiku.
Pozor na vriedky a abscesy
Nadmerný stres sa môže prejavovať psychickými aj fyzickými symptómami. U mnohých jedincov sa nadmerný stres či emočné vypätie okrem iného prejavujú aj nadmerným potením. Apokrinné žľazy vylučujúce pot sú skrátka vplyvom takýchto faktorov aktívnejšie – a nadmerné potenie môže ísť ruka v ruke aj s intenzívnejším zápachom v podpazuší. Silný zápach v podpazuší môže poukazovať aj na nejaký zdravotný problém, ktorý sa v prvom rade môže týkať priamo podpazušia. Môže ísť napríklad o infekciu alebo zápal postihujúci potné žľazy. Skontrolujte, či sa na pokožke v podpazuší nenachádza nejaký vriedok či absces vyplnený hnisom (alebo viac). Takéto zdravotné problémy sú neraz sprevádzané aj bolesťou v podpazuší či začervenaním a opuchom. Liečbu je potrebné konzultovať s lekárom.